Tedavi Başarı Oranı

Sıkça karşılaştığım diğer soru türü; gelen kaç kişiden kaçı istediği sonucu elde ediyor? Başarı oranınız nedir? Hiç sonuç alamayan oldu mu?

Allah bana bir ilim ve imkan vermişse; benim üstüme düşen, elimden geleni yapmaktır. Şifayı verecek olan ile şifaya vesile olanı bir görmemek gerekir. Çünkü şifayı verecek olan Allah’tır.

Hastalık bazen ihtardır, bazen iltifattır. Bazen hastalık kişinin Allah’a yönelmesi için verilir. Bazen, günahlara kefaret olarak verilir. Hastalık vazifesini yapar, terk eder.

Ben üstüme düşeni yapsam da kişi üstüne düşeni yapmamışsa, verilen musibet veya hastalık devam edebilir. Bu sebeple şifa ile uğraşan birisinin %100 başarılı olduğunu iddia etmesi zaten doğru değildir.


“Çirkin (olumsuz) gördüğünüz bir şey, belki sizin için hayırlıdır. Sevdiğiniz bir şeyde de belki sizin için şer vardır. (Hakikati) Allah bilir, siz bilemezsiniz.” (Bakara; 2/216).

“Allah Teâlâ Hazretleri hastalığı da ilacı da indirmiştir. Ve her hastalığa bir ilaç varetmiştir. Öyleyse tedavi olun. Ancak haram olan şeyle tedavi olmayın.” [Hadis-i Şerif]


Fedakarlık, emeğin ücretidir.
Netice, cehde bağlıdır.